oballe

Succes til den første Øens hold åbentræning

Kvindeafdelingen
10. december 2011 - 08:33 af: Jesper Eriksen

Ådalen var ramme for 122 piger til den første træning


Vejrudsigten havde ikke lovet den bedste udsigt til årets første åbentræning for alle Øens Hold klubberne i Ådalen.

Til trods for der på dagen kom en del afbud, var det et talstærkt antal spillere, trænere og forældre der var mødt frem i det kraftige stormvejr.

Så snart Øens Hold træningen for drenge var slut kl. 18:00, blev de 122 piger budt velkommen til årets første træning 

Hurtigt efter velkomsten blev pigerne delt ud i grupper, så de kunne komme i gang med dagens træning, hvor temaet var "1. berøring og vendinger" og "småspil" der blev hurtigt en god stemning i blæsten, for pigerne var klar og lyttende fra første fløjt.


OB trænerne havde ansvaret for hver en station, assisteret af klubbernes egne trænere, på hver station var man omkring 20 minutter, og så kom man rundt til andre stationer i løbet af de halvanden time træningen foregik.

3F liga målmanden Carina Munch var også på plads, og her kunne de ivrige unge målmænd få indsigt i hvad det kræver, at stå på mål på højeste niveau


Under træningen var det tydeligt, at pigerne synes godt om træningen og som en U11 pige fra Brenderup sagde "det er sku fedt det her" og så blev der råbt i munden på hinanden, vi kommer igen næste fredag, og næste fredag den 16. december kl. 18:00 er Åbentræning nummer to løber af stablen.







På Gensyn

OB Kvindefodbold