oballe

OB kvindefodbold gentager succesen

Kvindeafdelingen
7. december 2011 - 10:16 af: Jesper Eriksen

For 4. år i træk afholder OB's kvindeafdeling åben træning for pigespillere fra Øens Hold fodboldsamarbejdet.

OB´s kvindeafdeling har oplevet stigende søgning til den populære træning, og i år deltager 140 pigespillere i alderen 6 - 14 år fra 17 klubber i den åbne træning på OB´s kunstgræsbane over tre fredage.

Første gang er fredag den 9. december fra kl. 18:00 til 19:30. De øvrige datoer er 16. december og 6. januar.

I løbet af træningen vil klubbens trænere guide og give visninger på hvad det er for en type træning der bliver lavet i OB.

På den måde får de unge spillere en oplevelse af hverdagens træning i en af Danmarks bedste talentfabrikker, ligesom de får mulighed for at prøve sig selv af og træne på et højere niveau.

Samtidig er det også en mulighed for at få noget ny inspiration til dagligdagens træning hjemme i klubben for træner og ledere fra de tilmeldte klubber.

Blandt alle de klubber som deltager bliver der trukket lod om en holdtræning med ens eget hold søndag den 25. marts 2012 og efterfølgende 3F liga kamp mod Brøndby i Odense Boldklub.

Du kan få yderligere informationer vedrørende arrangementet ved at henvende dig til OB?s 3F Ligatræner Jesper Eriksen på 20 62 26 58.

Venlig hilsen

Odense Boldklub

Kvindefodbold